
Didymos Orient* LE 24/10/2012
– strojno tkana njemačka marama-
100% pamuk, 240 g/m2
Ovo je kultna tkana marama za nošenje tvrtke Didymos koja je od 1972. svojevrsna institucija među ljubiteljima tkanih marama i općenito nosiljki, savjetnicama za nošenje i dizajnerima tekstila. U prodaju je puštena 2012. g. i pokrenula je pravu revoluciju u tkanju tkanih marama radi svojeg višebojnog orijentalnog dizajna. Potka boje ciklame, plava i zlatna isprepliću se s crnom osnovom i međusobno kako bi dale sveukupno čak 9 boja: ciklama i zlatna daju narančastu, plava i zlatna daju zelenu, ciklama i plava daju ljubičastu, ciklama sa zlatnom i plavom daje ružičastu, a preko dijela marame crna je osnova tkana gušće preko plave i zlatne potke čime je postignuta antracitna boja.

Marama je tanka ali srednje teška (240 g/m2), duplo tanja u usporedbi s Didymosovom Lisom koja je tkana robusnim kepernim tkanjem karakterističnim za Didymos Stripes liniju. Marama je poprilično mekana i podatna već odmah iz poznate plavobijele Didy kutije, no i nakon namakanja preko noći, ručnog pranja i peglanja ipak joj treba još “lomljenja” da pokaže svoje draži. Pod rukom se osjeti kako je marama na nekim djelovima gušća i neslomljena podsjeća na grubi traper, a na nekima je mekša i rijetka poput muslina. Niti su poprilično debele i čini mi se da su jako češljane.
Jedino što mi se ne sviđa u vezi ove marame jest 6 puta na različite načine utkan logotip, što je tipično za Didymosove ograničene serije žakardnih marama. Ono što jest korisno u vezi tih utkanih logotipova jest da se oni nalaze na rubu marame u pravilnim razmacima od oznake sredine lijevo i desno po cijeloj duljini tako da ih se barem može iskoristiti da olakšaju vezivanje.
Manji broj kupaca ovu je maramu nepošteno loše ocijenio jer su ju oštetili nepridržavanjem uputa o pranju. Nije to nuklearna fizika. Za prvo pranje namakala sam ju preko noći u toploj vodi s decilitrom alkoholnog octa da se fiksira boja i stisne “rahlo” tkanje. Tako se izbjegava zbijanje niti (na dijelovima marame pojave se zbijene i zgušnjene niti, na drugima su prorijeđene; u ekstremnim slučajevima ako je marama oprana strojno na više od 400 okretaja izgleda kao da je “otišla” nit na najlonki). Zbijanje niti utječe samo na ljepotu marame, a ne i sigurnost. O održavanju tkanih marama više ovdje. Nakon namakanja i ručnog pranja, maramu treba pustiti da se prirodno posuši do pola i takvu vlažnu ju dobro ispeglati s obje strane tako da se niti zaglade, rasporede i sjednu. Didymos preporuča peglanje nakon svakog pranja kako bi se izbjegli nabori i svijanja marame uvijek na istom mjestu radi čega tkanje može i puknuti, pogotovo ako je marama natopljena karbonatima iz tvrde vode (što niti čini krutima, krtima i krhkima, i uništava boju). Radi tvrde vode koja ukrućuje i oštećuje tkanje Didymos i na službenoj stranici preporuča korištenje octa umjesto omekšivača.

Marama odlično raspoređuje težinu i manje i veće bebe u jednoslojnom vezu, a čak i težinu djeteta u višeslojnom vezu. Njena ljepota najviše dolazi do izražaja u višeslojnim vezovima koji pokazuju i “pravu” i “krivu” stranu marame. Preporučam ju i za novorođenčad i za djecu, za početnike i za iskusne “maramaše” i sladokusce koji hobistički skupljaju lijepe marame jer je stvarno vrhunski primjerak vrsnog strojnog višebojnog tkanja i tekstilnog dizajna inspiriranog mističnim orijentom.

Update 14.11.2016.:
Orient je preimenovan u Fairytale (Märchen) radi opetovanih napada na Didymos. Više o tome ovdje.

