
Prije otprilike 5 mjeseci testirala sam dvije pamučne strojno tkane marame sasvim novog branda. Neko Slings se tek probijaju na tržištu s nekoliko postojećih dizajna i boja, s tkanim i elastičnim maramama, slingovima i oblikovanim nosiljkama od tkane marame. Ljetos je Neko Slings pobudio dosta zanimanja radi tada iznimno pristupačne cijene.

Nakon velikog njemačkog sajma dječje opreme Kind und Jugend 2016. porasli su im apetiti. Vidjeli su da interes raste i shvatili koliko Kokadi naplaćuje svoje marame koje su tkane u istoj tvornici kao i njihove. Preporučena maloprodajna cijena popela se s početnih 60-ak na 110 € za vel. 6 (4,6 m) u samo 5 mjeseci. Za usporedbu Yaro Slings strojno tkana marama iz Poljske istog sastava, veličine i gramaže košta barem 30 € manje.

Turska je najveći proizvođač tekstila u Europi i nažalost nije poznata i po dobrim uvjetima rada u tvornicama. Tekstilne radnice teško je razlikovati od socijalnih slučajeva.
„Plaće u turskoj tekstilnoj industriji nisu dovoljne kako bi pokrile osnovne životne troškove. Poslodavci se ne drže ni minimalca“, kaže Hasan Arslan iz turskog sindikata DISK. Tomu još dolazi i činjenica da je preko 40 posto zaposlenih u tekstilnoj industriji, kako svjedoči Arslan, zaposleno neslužbeno, što znači da se poslodavac ne mora držati zakona o minimalcu, a nije obvezan ni uplaćivati socijalna davanja… U prosjeku radnici u Turskoj rade 67 sati tjedno, a prekovremeni sati se u pravilu ne plaćaju”, tvrdi Arslan. (Izvor: http://dw.com/p/1Cy22)
Vlasnica branda Neko Slings i tvrtke Tuniko je Hülya Çobanoğlu Cinsçiçekçi iz grada Izmira u Turskoj. Na upite o fair tradeu odgovara na sljedeći način: Zasigurno se trudimo sve raditi prema fair trade načelima. Radimo samo s legalnim tvrtkama koje dobro plaćaju radnike i ostvaruju im radnička prava. Samo takve tvrtke mogu svaki put osigurati odličnu kvalitetu. Male i ilegalne tvrtke nam ovu kvalitetu ne mogu osigurati.
Vlasnica svojoj izjavi može dati legitimitet jedino stjecanjem certifikata o fair trade poslovanju (npr. Ecocert) jer je iz izjave sasvim jasno kako vlasnica ne razlikuje fair trade od legalnog poslovanja…

Fidella i Kokadi također proizvode u Turskoj ali brandovi su registrirani u Njemačkoj. Od 2012. Neko Slings je prvi i jedini registrirani brand u Turskoj koji proizvodi tkane marame, slingove i meke oblikovane nosiljke od tkane marame.
Nisu inspirirani tobolčarima ni primatima. “Neko” na japanskom znači mačka. Odabran je taj naziv jer “mačka s puno brige i lakoćom, prirodno i instinktivno nosi svoje mačiće”.
Tvrde da im je certifikacija jako bitna i da stoga koriste isključivo pamuk s GOTS certifikatom (The Global Organic Textile Standard) i da su materijali također tkani na certificiranim tkalačkim strojevima. GOTS podrazumijeva zadovoljavanje i određenih socijalnih kriterija poput prava na sindikalno udruživanje i isplatu barem minimalne plaće pa se nadam da je to korak do stjecanja certifikata za fair trade.

Sama tkana marama Efes Paisley izuzetno je mekana i podatna čak i nova, ravno iz platnene vrećice s otiskom šape. Oznake sredine su pomalo neuredno našivane naknadno na maramu no nije sasvim jasno hoće li takve biti i u prodaji, jesu li ovakve već u prodaji, ili je pak u pitanju samo testni primjerak. Druga Neko Slings tkana marama u istoj Sky boji ali drugog uzorka, Smyrna Leaf (uzorak lista mirte), imala je također naknadno i neuredno našivane oznake sredine s logotipom branda.

Ovo su vrlo udobne marame, prozračnog tkanja, mekane i podatne. Vrlo su slične Kokadi tkanim maramama na dodir i po samoj vrlo blago izraženoj teksturi. Ne zapinju prilikom zatezanja u višeslojnim vezovima, drže na mjestu i imaju odlično uravnoteženu dijagonalnu elastičnost samog tkanja s rastezljivosti slabije upredenog pamuka u kojem je zapravo tajna podatnosti i mekoće marame. Te rahle niti dovoljno su jake u tkanju da marama bez problema može nositi i teškog gegavca, čak i u jednoslojnom vezu, bez prethodnog lomljenja. Naravno bilo bi lijepo kad bi se to odrazilo i u maloprodajnoj cijeni jer to znatno pojeftinjuje proizvodnju.
U svakom slučaju ove bih marame definitivno mogla preporučiti početnicima, čak i za nošenje novorođenčadi jer se s njima vrlo lako vezuje bez ikakvog posebnog uloženog truda.

Dodatak 30.01.2017.
Očitovanje vlasnice branda Neko Slings i vlasnice tvrtke Tuniko na ovaj post
Hi, I am manufacturer of nekoslings. Writing this comment to clear some issues
If anyone wants to contact me pls welcome hulya@tuniko.com
Sincerely,
Hülya Çobanoğlu Cinsçiçekçi
Postovana, s obzirom da ste napisali da su Neko i Kokadi marame tkane u istoj tvornici, a iz teksta je vise nego ocito da sumnjate u Nekov fair trade, da li to implicira da je i kod Kokadi nosiljki upitan fair trade?
Dobro pitanje!
Nažalost nigdje nisam vidjela da jesu fair trade, što ne znači da nisu sudeći po tome da isto imaju GOTS certifikat za pamuk i strojeve.
Zar GOTS ne podrazumijeva i fair trade?!
” It is important to note that the Global Organic Textile Standard (GOTS) also guarantees fair working conditions and fair wages for workers in the supply chain. GOTS also has the environmental component – requiring organic fibers, prohibiting use of toxic chemicals in the weaving and finishing of the fabrics, and requiring water treatment. And GOTS can be applied to the finished product , such as apparel or bedlinens, and it extends even to packaging of the goods (prohibiting PVC plastics, for example). And finally, GOTS does encompass all natural fibers”
Izvor: https://oecotextiles.wordpress.com/2010/10/13/fair-trade-what-does-it-mean/
Navela sam u tekstu da bi po samim odrednicama GOTS certificiranja trebalo, no da je u praksi zaista tako fair trade certificiranje ne bi trebalo biti potrebno. Turska i Hrvatska su zemlje s izuzetno visokim stupnjem korupcije a znamo kako to već kod nas ide.
Uostalom Neko Slings i Kokadi ima GOTS certifikate za sirovinu a ne za gotove nosiljke.