
Dio nas prvo se počne češati i grebati kad pomisli na vunu, a tek zatim pita osjeti li se uopće bockanje i grebanje vune u marami. 😀
Bee-bee ovco, imaš li što vune?
– Naravno da imam, tri vel’ke torbe pune!
S merino vunom, alpakom i kašmirom do sada nisam imala nikakvih problema, no ovdje je u pitanju “obična” vuna (?) koja je bockava i nakon pranja i prvog peglanja. Nakon nekoliko nošenja to se bockanje stvarno jako smanjilo no ovu maramu ipak ne mogu preporučiti osjetljivima na vunu.

Kad me vlasnica ove marame pitala kakva je, što je bilo netom nakon pranja, morala sam joj reći: “čuj, Lukrecija, ovaj Didy ti smrdi k’o zapaljeni tvor!” To je bio toliko neugodan miris da je moj muž htio zvati mrtvozornika kad je došao s posla. Jedno je kad marama ima miris po ovci no ovo bome nije bilo to.
Nakon razvjetravanja i malo nošenja miris je nestao, no sa svakim pranjem i peglanjem će se opet malo osloboditi. Srećom se vunice ne peru često.

Marama se odlično ponaša od prvog vezanja u jednoslojnim i višeslojnim vezovima. Zahvaljujući upravo vuni odlična je marama za teškaše ali i širini od 69 cm. Udobna je, ne urezuje se, a propadanje u vezu nestalo je s vrlo malo razrađivanja.


Sa svakim sljedećim nošenje marama je sve manje bockala i bila sve toplija na dodir, no s obzirom na visoki udio vune i to da je ova marama puštena u prodaju uoči zime 2016., vjerujem da su u Didymosu računali s tim da će se nositi preko dugih rukava a ne na golu kožu.


Dizajn marame je vrlo zanimljiv, prepun detalja poput stiliziranih žilica u zimzeleinim listovima. Kriva strana izgleda poput lista kroz kojeg se prozire sunce: s vrlo malo konstrasta, poput igre sjena kroz teksturu žilica, slojeva i obrisa. Vjerujem da će većina lako prijeći preko bockanja vune samo radi ovog doista prelijepog dizajna.